Wywiady

Wywiad z Marią Delimatą

Maria Delimata

Maria Delimata – asystent edukacji dzieci romskich w Legnicy. Liderka lokalnej społeczności romskiej.

Jak to się wszystko zaczęło?
Maria Delimata:
Do Legnicy przeprowadziłam się 18 lat temu. Pochodzę z Wrocławia, mieszkałam na Brochowie. Pracowałam wszędzie, handlowałam, jeździłam do Niemiec. Jakieś 10 lat temu zostałam zatrudniona w szkole jako sprzątaczka. Wtedy właśnie rozpoczynał się w Polsce Program Romski. W Legnicy odbyło się spotkanie z Romami i chciano wyłonić wśród naszej społeczności osobę, która zostanie zatrudniona w szkole jako asystent edukacji dzieci romskich. Przybyli Romowie wybrali mnie. Zgodziłam się i tak się to wszystko zaczęło.

Co się udało zrobić?
MD:
Przez dziesięć lat zmieniło się podejście dzieci i ich rodziców do edukacji. Moja uczennica w tym roku kończy pisać pracę magisterską i będzie się bronić! Dwie uczennice naszej szkoły są studentkami. Wielu uczniów ma wykształcenie średnie. To są realne sukcesy. Przez ostatnie lata poprawiła się relacja z rodzicami. Na początku mojej pracy było ciężko teraz Romowie mi ufają i wiedzą, że jestem aby pomagać.

Uczniów romskich jest w szkołach mniej obecnie niż kiedyś?
DM:
Tak, to prawda. Po pierwsze jest coraz mniej romskich rodzin wielodzietnych.
W dzisiejszych czasach trójka dzieci to dużo. No i emigracja. Romowie maja problemy z pracą, zamknięto w mieście wiele zakładów. W ostatnich latach wyjechało ponad 100 osób. Przede wszystkim do Wielkiej Brytanii. Mam z wieloma z nich kontakt. Dwa razy w roku jestem na Wyspach. Uczą się, kończą szkoły, pracują. Mówią ,że tam jest łatwiej, ale tęsknią za Polską. Wierzą, że pewnego dnia wrócą do domu.