Idea albumu
Bohaterami kampanii społecznej „Jedni z wielu” są polscy Romowie, sportretowani przez Chada Evansa Wyatta. Zdjęcia te stały się materiałem do wystaw fotograficznych w poszczególnych miastach Dolnego Śląska (2012-2013), Małopolski, Śląska i województwa opolskiego (2014-2015). Całość projektu wieńczy publikacja, w której zgromadziliśmy wszystkie portrety wraz z krótkimi wywiadami.
Przekonaj się, jacy jesteśmy naprawdę
Album przybliża sylwetki polskich Romów, którzy są wykształceni, utalentowani
i obdarzani powszechnym szacunkiem społecznym ze względu na zawody, jakie wykonują i inne życiowe dokonania. Jest to głos reprezentantów stale powiększającej się grupy, której zależy na integracji i harmonijnym życiu w ramach społeczności lokalnej.
W obiektywie znanego fotografa
Chad Evens Wyatt jest autorem albumu z 2004 r., prezentującego czeskich Romów
w ramach projektu Romarising. Bohaterowie czeskiego albumu również nie mieścili się w stereotypie Cygana. Poszukując artystycznej formy wyrazu Wyatt powrócił do początku XX wieku, do przykładów Augusta Sandera, czystych i uczciwych serii portretów osób nieznanych. Rezultatem były proste, czarno-białe fotografie, przedstawiające postaci w sposób maksymalnie szczery i prawdziwy, a przez to budzący szacunek.
Chad Evans Wyatt
Jest fotografem portrecistą pracującym na terenie Waszyngtonu od roku 1976.
Za sprawą rodziców muzyków oraz dzięki dorastaniu wśród bohemy Nowego Jorku, jego pierwsze prace były portretami artystów. Niektóre z nich stanowią część kolekcji Biblioteki Kongresu, Instytutu Smithsona oraz wystawione są w Muzeum i Bibliotece Narodowej Czech i Słowacji. Chad Wyatt fotografował pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych, niezliczoną ilość senatorów oraz wiele osobistości z życia publicznego.
Inne projekty artysty
Oprócz czeskiego Romarising oraz słynnego „101: Artyści w porewolucyjnych Czechach” Wyatt jest autorem następujących projektów: „Muzyka w domu”, „National Gallery Orchestra” , „Orkiestry Wojskowe”, „Posłańcy Rowerowi”, „Kompozytorzy Waszyngtonu”, „Artyści Dzielnicy Sztuki” i cztery architektoniczne serie: „Rusztowania”, „Małe Biblioteki”, „Małe Mosty”, „Zagubiony Las Glen”.