Wywiady

Wywiad z Józefem Mastejem

Józef Mastej – prezes Stowarzyszenia Romów we Wrocławiu „Romani Bacht”. Od roku 1980 trener drużyny hokeja na trawie „Semafor Wrocław”, od roku 2005 drużyny „Romani Bacht”. Członek zespołów muzycznych: Roma (w latach 1965 – 1995), „Romani Bacht” (od 2000 roku). Organizator Festiwalu Kultury Romskiej we Wrocławiu. W latach 2002 – 2012 współorganizator, autor oraz koordynator kilkudziesięciu projektów na rzecz integracji różnych środowisk oraz społeczności romskiej zamieszkującej Dolny Śląsk.

 

Jest pan prezesem Stowarzyszenia Romów we Wrocławiu „Romani Bacht”, które działa od lat?
Józef Mastej:
Od roku 2004, czyli już ponad 8 lat.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie?
JM:
Najważniejsza jest dla nas edukacja. Od wielu lat prowadzimy świetlicę dla dzieci, różnego rodzaju kursy zwiększające kompetencje zawodowe, studio nagrań, organizujemy kolonie i wycieczki dla dzieci, zajęcia i treningi sportowe. Od ponad 30 lat jestem trenerem hokeja na trawie. Od roku 2006 działa pod egidą naszego stowarzyszenia drużyna hokeja, która jest drużyną integracyjną, grają w niej Romowie oraz Polacy, należymy do Polskiego Związku Hokeja na Trawie.

W roku 2012 rozpoczęło swoją działalność Centrum Kultury Romskiej na Brochowie. Od ilu lat zabiegaliście o powołanie Centrum, czym się będzie zajmować?
JM:
Pomieszczenia na Centrum przyznała nam Gmina Wrocław, po pięciu latach starań. Przez ostatnie 4 lata pozyskiwaliśmy fundusze na przeprowadzenie gruntownego remontu pomieszczeń i dzięki dotacjom w ramach Rządowego Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce, w roku 2012 zakończone zostały wszystkie prace niezbędne, aby nasza placówka zaczęła funkcjonować. Centrum ma ponad 300 metrów kwadratowych. W jego skład wchodzi: studio nagrań, świetlica dla dzieci i młodzieży, pomieszczenia do spotkań młodzieży i starszyzny, pracownia komputerowa, siłownia. Pomimo trwania prac remontowych świetlica dla dzieci ifunkcjonowała cały czas, uczęszcza na nią 35 dzieci polskich i romskich z Brochowa.

„Romani Bacht” jest jedną z nielicznych romskich organizacji, które realizowały i realizują projekty unijne, czy jest trudno realizować te projekty?
JM:
Stowarzyszenie otrzymało dotację na powstanie i funkcjonowanie studia nagrań.
W ramach projektu przeprowadzane były szkolenia zawodowe dla Romów dotyczące pracy w studiu nagrań. Udało nam się zakupić sprzęt, uruchomić studio, a co najważniejsze prawidłowo rozliczyć zadanie. Nie było to łatwe. Należy zwrócić uwagę, że po zakończeniu realizacji projektu studio nadal funkcjonuje, nagrywamy płyty, już bez wsparcia finansowego z Unii Europejskiej.
Jesteśmy również partnerem Polskiego Towarzystwa Dysleksji w projekcie skierowanym do społeczności romskiej na Dolnym Śląsku. Już od dwóch lat dzieci z Brochowa uczęszczają na świetlicę, wyjeżdżają na wycieczki i kolonie, chodzą na basen. Jestem bardzo zadowolony z tego przedsięwzięcia, ponieważ proponuje on bardzo dużo aktywności, przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Wielkim sukcesem jest dobra współpraca pomiędzy partnerami w projekcie – Romami i Polakami.

W sierpniu 2012 odbyła się kolejna edycja Festiwalu romskiego we Wrocławiu. Od kiedy mieszkańcy Wrocławia mają okazję uczestniczyć w tej imprezie, co się na niej dzieje?
JM:
W roku 2012 Stowarzyszenie „Romani Bacht”  zorganizowało 5 edycję festiwalu. Od pierwszego koncertu staramy się pokazać najciekawsze romskie zespoły z Dolnego Śląska, promować „młode talenty” oraz zapraszać zespoły znane w całej Polsce. W tym roku jako gwiazda wystąpił zespół „Roma” z Włocławka, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Oczywiście marzy mi się gwiazda światowego formatu, taka jak Esma Radzapova, bracia Markovic czy Gypsy King, ale na to potrzeba bardzo dużych środków, którymi nie dysponujemy. Otrzymujemy dotacje z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Gminy Wrocław, niestety nie są one wystarczające na zorganizowanie festiwalu międzynarodowego. Jestem jednak pewny, że w sierpniu, na terenie Teatru Lalek we Wrocławiu, zabawa była wspaniała.

Korzystając z okazji, chciałbym zaprosić  zespoły romskie z całej Polski do nagrywania swoich płyt w naszym studio nagrań, oczywiście bezpłatnie. Osoby zainteresowane proszę o kontakt.