Don Vasyl Szmidt

Miejsce zamieszkania: Ciechocinek

Wykształcenie: Średnie muzyczne

Aktualnie wykonywany zawód

Piosenkarz dyrektor festiwalu… poeta, pisarz (członek Związku Literatów Polskich)

Sukcesy zawodowe i życiowe

Nagranie kilkudziesięciu płyt z muzyką romską, 11 płyt otrzymało status złotej płyty. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu… od roku 1996.

Czy żyjesz tak jak byś sobie tego życzył?

Tak, spełniły się w moim życiu wszystkie moje marzenia. Koncertuję, wydaję płyty. Utrzymuję się z tego co naprawdę kocham.

Plany na przyszłość?

Dokończenie filmu dokumentalno – muzycznego o Romach w Polsce. Zrealizowanie musicalu wspólnie z Ryszardem Ulickim o tematyce romskiej. Chcę w Ciechocinku stworzyć Akademię Sztuki i Kultury Cygańskiej. (Otworzyć szkołę muzyczną dla dzieci i młodzieży – śpiew i taniec). Marzę o tym aby większość traktowała nas jak ludzi, a nie przez pryzmat uprzedzeń i stereotypów. Jestem przekonany że nasz festiwal pokazuje wszystkim inny obraz Romów, wpływa na zmianę podejścia do Romów. Polacy zaczynają odróżniać porządnych Romów od tych nieporządnych Cyganów.

Motto życiowe, credo, życzenia…

Moim marzeniem jest to aby Romom i Polakom żyło się lepiej. Ubolewam nad tym kiedy widzę jak wielu ludzi w Polsce jest naprawdę biednych. Bardzo ważna jest edukacja. Zależy mi aby rodzice romscy mieli możliwość edukacji młodego romskiego pokolenia.