Aktualności

Wystawa “Romarising” w Zabrzu

jzw-plakat-zabrze
„ROMARISING – bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta” to wystawa w ramach kampanii społecznej „Jedni z wielu”, której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej. Wernisaż będzie miał miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu 24 listopada (poniedziałek) o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Poznaj bohaterów kampanii

Na ulicach Zabrza najpierw pojawiły się billboardy z wizerunkiem Krzysztofa Gila – doktoranta krakowskiej ASP, teraz z wizerunkiem Ewy Krawczyk – nauczycielki z Nowego Targu. Przy ulicy Buchenwaldczyków 20a powstanie mural z wizerunkiem Rafała Siwaka – górnika z Lubina. Te postaci, to bohaterowie kampanii społecznej “Jedni z wielu”, która jest obecnie realizowana na terenie trzech województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego.
Wystawa będzie pretekstem do bliższego zapoznania się z bohaterami i założeniami kampanii społecznej „Jedni z wielu”.

Przez 40 dni tandem złożony z fotografa i skarbnika Fundacji Prom przejechał ponad 8000 km, odwiedzając 37 miast i miasteczek. Chad Evans Wyatt wykonał prawie 7000 zdjęć, z których podczas wielu godzin żmudnej pracy przed monitorem komputera wybrał 60 najlepszych. Obrazy te, połączone z dwudziestoma pracami wykonanymi w 2010 roku, składają się na pełną polską edycję ROMARISING. Pokazuje ona Romów, którzy osiągnęli sukces społeczny i zawodowy, żyją i pracują obok nas w pełni akceptowani przez społeczeństwo. Są to artyści, muzycy, malarze, rzeźbiarze, urzędnicy i nauczyciele, a także pracownicy naukowi uczelni, pielęgniarka, górnik, czy przedsiębiorcy.
Autor zdjęć jest zdania, że spośród bohaterów ROMARISING poznanych w Polsce niewielu żyje w sposób stereotypowy. -To fantastyczne móc widzieć grupę etniczną, która kultywuje swoją tradycję i tożsamość, a jednocześnie tworzy dla siebie przestrzeń we współczesnym społeczeństwie. Romowie różnią się od Polaków, to zrozumiałe. Jednak wciąż pozostają Polakami. Dorastali poznając świat na dwa odmienne, uzupełniające się sposoby. Osobiście widzę polskie społeczeństwo jako wspaniałą mieszankę różnych grup, spośród których wszystkie miały swój wkład w polską historię. I mam nadzieję, że dla nich wszystkich jest miejsce w historii, którą wspólnie budują.
Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane
z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń
i strachu. Kampania społeczna „Jedni z wielu” realizowana jest, aby zmienić negatywne postawy i umożliwić Romom z województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego pełną integrację społeczną, rozwój zawodowy i harmonijne współżycie ze społecznością lokalną.
Warstwa wizualna projektu opiera się na pracach fotograficznych Chada Evansa Wyatta, pokazujących Romów, którzy osiągnęli sukces społeczny i zawodowy, żyją
i pracują obok nas w pełni akceptowani przez społeczeństwo. Autor odbył tournée po całym kraju, uwieczniając bohaterów w sytuacjach dnia codziennego, w ich zwyczajnym otoczeniu. Zdjęcia te stały się materiałem do wystawy fotograficznej,
a całość projektu wieńczy publikacja, w której zgromadzone zostały wszystkie portrety wraz z krótkimi wywiadami.

Chad Evans Wyatt
Urodzony w rodzinie muzyków, dorastał w Nowym Jorku i Paryżu. Jego pierwszymi profesjonalnymi zdjęciami były portrety artystów. Prace te zostały włączone do działów muzycznych w Bibliotece Kongresowej, Instytutu Smithsona, Narodowej Galerii Sztuki oraz w archiwach Muzeum Kultury Romskiej (Brno), Uniwersytecie Plzeň, w Muzeum w Wałbrzychu, Czeskim i Słowackim Muzeum Narodowym oraz w mieście Cedar Rapids.

„ROMARISING – bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta”
Miejski Ośrodek Kultury
ul. 3 Maja 91a, 41-800 Zabrze
Wernisaż: 24.11.2014, poniedziałek, godz. 17:00
Wystawa czynna: od 24.11.2014 do 19.12.2014
Wstęp wolny.