Aktualności

Wystawa “Romarising” w Kędzierzynie-Koźlu


Fundacja Integracji Społecznej Prom oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zapraszają na wystawę „ROMARISING – bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wyatta”. Wystawa jest elementem kampanii społecznej „Jedni z wielu”, której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia.

Przez 40 dni tandem złożony z fotografa i skarbnika Fundacji Prom przejechał ponad 8000 km, odwiedzając 37 miast i miasteczek. Chad Evans Wyatt wykonał prawie 7000 zdjęć, z których podczas wielu godzin żmudnej pracy przed monitorem komputera wybrał 60 najlepszych. Obrazy te, połączone z dwudziestoma pracami wykonanymi
w 2010 roku, składają się na pełną polską edycję ROMARISING. Pokazuje ona Romów, którzy osiągnęli sukces społeczny i zawodowy, żyją i pracują obok nas w pełni akceptowani przez społeczeństwo. Są to artyści, muzycy, malarze, rzeźbiarze, urzędnicy i nauczyciele, a także pracownicy naukowi uczelni, pielęgniarka, górnik, czy przedsiębiorcy.

Autor zdjęć jest zdania, że spośród bohaterów ROMARISING poznanych w Polsce niewielu żyje w sposób stereotypowy. -To fantastyczne móc widzieć grupę etniczną, która kultywuje swoją tradycję i tożsamość, a jednocześnie tworzy dla siebie przestrzeń we współczesnym społeczeństwie. Romowie różnią się od Polaków, to zrozumiałe. Jednak wciąż pozostają Polakami. Dorastali poznając świat na dwa odmienne, uzupełniające się sposoby. Osobiście widzę polskie społeczeństwo jako wspaniałą mieszankę różnych grup, spośród których wszystkie miały swój wkład w polską historię. I mam nadzieję, że dla nich wszystkich jest miejsce w historii, którą wspólnie budują.

Romowie w Polsce to mniejszość etniczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń
i strachu. Kampania społeczna „Jedni z wielu” realizowana jest, aby zmienić negatywne postawy i umożliwić Romom z województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego pełną integrację społeczną, rozwój zawodowy i harmonijne współżycie ze społecznością lokalną.

Warstwa wizualna projektu opiera się na pracach fotograficznych Chada Evansa Wyatta, pokazujących Romów, którzy osiągnęli sukces społeczny i zawodowy, żyją
i pracują obok nas w pełni akceptowani przez społeczeństwo. Autor odbył tournée po całym kraju, uwieczniając bohaterów w sytuacjach dnia codziennego, w ich zwyczajnym otoczeniu. Zdjęcia te stały się materiałem do wystawy fotograficznej,
a całość projektu wieńczy publikacja, w której zgromadzone zostały wszystkie portrety wraz z krótkimi wywiadami.
Kampania społeczna „Jedni z wielu” jest obecnie realizowana w trzech województwach: opolskim, śląskim i małopolskim, w sześciu miastach: Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Bytomiu, Zabrzu, Tarnowie i Krakowie.

Wernisaż w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia, który jest organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury. Festiwal jest unikatową w skali naszego kraju imprezą poświęconą promocji szeroko pojętej publicystyki filmowej. Celem MFFN “Publicystyka” jest nie tylko pokazanie osiągnięć i trendów niezależnej twórczości filmowej, ale także doskonalenie nabytych już umiejętności poprzez zajęcia warsztatowe, spotkania, dyskusje. Na trzy dni Miejski Ośrodek Kultury i Kędzierzyn-Koźle staną się centrum kina niezależnego.

Chad Evans Wyatt
Urodzony w rodzinie muzyków, dorastał w Nowym Jorku i Paryżu. Jego pierwszymi profesjonalnymi zdjęciami były portrety artystów. Prace te zostały włączone do działów muzycznych w Bibliotece Kongresowej, Instytutu Smithsona, Narodowej Galerii Sztuki oraz w archiwach Muzeum Kultury Romskiej (Brno), Uniwersytecie Plzeň, w Muzeum w Wałbrzychu, Czeskim i Słowackim Muzeum Narodowym oraz w mieście Cedar Rapids.

„ROMARISING – bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wyatta”
Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu
Adres: Aleja Jana Pawła II 27, 47-220 Kędzierzyn-Koźle
Wernisaż: 25.10.2014, sobota, godz. 19:00
W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia
Wystawa czynna: 25.10.2014 – 20.11.2014
Wstęp wolny.

www.mok.com.pl