Aktualności

Wernisaż wystawy “Romarising” w Bytomiu!

Fundacja Integracji Społecznej Prom oraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zapraszają na wernisaż 12 stycznia 2015 o godz. 19:00, wstęp wolny.

jzw-plakat-bytom-129x151
W Bytomiu, szczególny akcent chcemy położyć na bohaterki kampanii: nauczycielki, urzędniczki, artystki, pielęgniarki, biznesmenki, działaczki społeczne, studentki, prawniczki, doktorantki.
Sylwię i Elżbietę, choć mieszkają setki kilometrów od siebie, łączy wiele: obie mają po 32 lata, piękne ciemne oczy i karnację zdradzającą orientalne korzenie. Są zadbanymi, aktywnymi zawodowo kobietami, wychowującymi jednocześnie dzieci. Są Polkami, są Romkami. Sylwia Maroń pochodzi z Wałbrzycha, jest asystentem edukacji romskiej. Elżbieta Mirga-Wójtowicz pochodzi z Krakowa, jest urzędniczką.

Oprawę artystyczną wernisażu 12 stycznia przygotuje Izolda Kwiek – bohaterka kampanii społecznej „Jedni z wielu”, asystentka edukacji romskiej, poetka, kierownik zespołu „Tabor” oraz „,Mały Tabor”, Prezes Stowarzyszenia Romów „Gandi”, tłumacz sądowy języka romskiego. Podczas spotkania usłyszymy utwory z tomików: „Gorzka miłość”, „Jak dotyk słońca”, „Zakochani w Istebnej”, w których poetka poruszyła tematy: miłości, dzieci, Romów i przyrody.

Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu. Kampania społeczna „Jedni z wielu” realizowana jest, aby zmienić negatywne postawy i umożliwić Romom z województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego pełną integrację społeczną, rozwój zawodowy i harmonijne współżycie ze społecznością lokalną.

„ROMARISING – bohaterowie kampanii społecznej Jedni z wielu w obiektywie Chada Evansa Wyatta”
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
ul. W. Kilara 29 (dawna Dojazd 29)
Wernisaż: 12.01.2015, poniedziałek, godz. 19:00
Wystawa czynna: od 12.01.2015 do 27.01.2015
Wstęp wolny.